U svakoj detetovoj fazi razvoja se javljaju ponašanja koja kod roditelja mogu da izazovu sumnju, brigu ili bes. U određenom dobu ona grizu, štipaju, lažu, kradu ili koriste neprikladne reči, probaju da puše, piju alkohol i namerno izostaju sa časova. Kada ih dete prvi put oproba, ono to čini bez loših namera. Međutim, ako roditelji preterano reaguju na ova njihova ponašanja, dete će početi da razmišlja o uzrocima i da namerno ponavlja ponašanja, želeći da otkrije razlog roditeljske uznemirenosti. Reakcije mogu da postanu sve intenzivnije i da negativno utiču na razvoj deteta, u smislu da ga uspore ili isprovociraju pojavu nekih simptoma koji će možda zahtevati i stručnu pomoć.
CENA KNJIGE IZNOSI 1200,00din
Odlomak iz knjige "Zamke vaspitanja"
„E, baš neću!“
Zovem se Luka i imam dve godine. Na svako pitanje koje mi se postavi, ja automatski odgovaram „Ne“. Kada me tata pita kako sam, kažem:"Ne, dobro." Kada pita: "Šta si jeo za ručak? ", kažem: "Ne tunjevinu." Čak i kada me pitaju „Hoćeš li sladoled?“ ja automatski kažem: „Ne“! Vežbam da kažem „Ne“, "Neću", "Ne želim " i "Ne možete me naterati!" Kada me mama zamoli da uradim nešto zaista važno, ja obično kažem "E, baš neću!" čak i kada mi je jako stalo. Moglo bi se reći da je u ovoj fazi odrastanja moj zadatak da govorim „Ne“.
Znate, biće mnogo situacija u mom životu kada će mi biti drago što umem da kažem „ne“. Kada budem imao osam godina i nađem se u prilici da ukradem čokoladicu.... Kada budem imao trinaest godina pa druga deca počnu da me nagovaraju da zapalim cigaretu ili kada počnu da me nagovaraju da probam drogu... Kada budem imao osamnaest i kad me druga deca budu izazivala da vozim brzo... Kada budem imao sedamnaest a devojka koja mi se sviđa, kaže: "Ma, hajde, pa svi to rade! Je l’ s tobom nešto nije u redu? "... Kada budem odrastao i neko me bude pritiskao da preuzmem još poslova, a već sam preko glave zatrpan obavezama....
Šta mislite, kada je trenutak da stičem tu neprocenjivu sposobnost i umeće da drugima kažem „ne“? Prirodno i najlakše vreme za to je upravo sada, kad imam dve godine. Moji roditelji mi pomažu da često kažem ne, a pored njih je tu i moja vaspitačica.
…… Pre neki dan sam otišao u posetu kod Saše. U njegovoj kući život je „laganica“. Zamislite, šta god da poželi, njegova mama mu to ispunjava u trenutku! Na primer, tražio je sok od jabuke i odmah ga je dobio. Onda je rekao: "Ne, hoću sok od breskve! " Majka mu se izvinila i donela mu sok od breskve. Možete li to da zamislite? On je pravi srećnik! Samo treba da kaže „Ne“ ili da zakmeči i sve želje su mu ispunjene. Saša često ima napade besa. Treba da vidite kako njegova mama skoči svaki put kada se on razbesni! U tim trenucima mu daje sve što poželi. Posle toga se rasplače i kaže da on sigurno ne bi imao izlive besa da je ona dobra majka.
To je izgledalo tako dobro, da sam i ja probao kad sam došao kući. Setio sam se da ima nekih slatkiša u kredencu pa sam tražio da mi ih daju. Počeo sam da skačem, vičem i sav sam se zacrveneo od plača, ma, mogu vam reći da je to bio prvoklasni napad besa, a moji roditelji su izgledali kao da se dosađuju! Mama je rekla da bi Sašina majka mogla da nauči par stvari od moje vaspitačice. . .
Mini- informator je osmišljen kao preventivno štivo koji se u vidu kratkih priča i predloga može koristiti kao generalna smernica u rešavanju nekolicine najvažnijih i najčešćih razvojnih problema koji se pojavljuju kod deteta, u periodu od rođenja do osamnaeste godine.
Napisan je sa namerom da bude od pomoći roditeljima i stručnim licima koja rade sa decom i roditeljima, individualno, ili putem radionica. U prilogu informatora nalaze se afirmacije i poster Porodične edukacije.